• Kuzu yaklaşık olarak aynı boyutta 12 küp halinde kesin. Soğanları ve sarımsakları soyup ince ince doğrayın. Sapları domateslerden çıkarın. Domatesleri kısaca haşlayın ve soyun. 3 domates zar, dördüncü domates dilim. Pepperoni yıkayın, sapları çıkarın ve bakla tohumlarını 4 parçaya kesin. Patlıcanları yıkayın, sapları çıkarın ve meyveleri toplam 18 dilim halinde kesin ve hafifçe tuzlu suya koyun.

  • Bir tavada 30 g tereyağı ısıtın ve eti açık kahverengi olarak kavurun, tuz ve karabiber ekleyin, tavadan çıkarın ve bir kenara koyun. Sıcaklığı orta sıcaklığa getirin. Soğanları ve sarımsakları yarıya kadar tavada 20 g tereyağı ile yağda kızartın. Doğranmış domatesleri karıştırın, 2-3 dakika kızartın. Sıcak suyla karıştırın, kaynatın ve sosu tuz ve karabiberle baharatlayın. Kekik içine karıştırın ve sosu düz bir tabağa dökün.

  • Fırını önceden 180 ° ‘ye ısıtın. Tavayı temizleyin ve yağı ısıtın. Patlıcan dilimlerini boşaltın, kurulayın, açık kahverengi yağın her iki tarafında yavaş yavaş kızartın. Mutfak kağıdını yağdan arındırın. Her haç üzerine 6 patlıcan şeridi yerleştirin.

  • Ortada 4 et küpü yerleştirin ve patlıcan etlerini etin üzerine yerleştirin. Her pakete 1 dilim domates ve 1 saten şiş ile 1 adet kırmızı biber koyun. Paketleri sosu ile dikkatlice kalıba yerleştirin, alüminyum folyo ile kaplayın ve 45 dakika sıcak fırında (orta, konveksiyon 160 °) pişirin.

  • Patlıcan ceketli kuzu