• Hamuru tarif edildiği gibi hazırlayın ve dinlendirin. Kuşkonmazı yıkayın, odunsu uçları kesin. Kuşkonmaz mızraklarını olabildiğince çapraz olarak, yaklaşık 8 mm kalınlığında dilimler halinde kesin, uçları tamamen bırakın. Artık ısırmaya dayanıklı olmayacak şekilde yaklaşık kaynar tuzlu suda yaklaşık 3 dakika pişirin, daha sonra bir elek içine dökün, soğuk su ile durulayın ve boşaltın. Soğanları soyun, uzunlamasına ikiye bölün, sonra ince şeritler halinde kesin. Bir tavada 2 yemek kaşığı yağ ısıtın, soğanları hafifçe kızartın; Tavayı ocaktan çıkarın.

  • Otları yıkayın ve kurulayın (yabani sarımsakları mevsimin dışında bırakın, isterseniz bazı frenk soğanı da kullanabilirsiniz). Tarhun yapraklarını ince doğrayın, yabani sarımsakları dar şeritler halinde kesin. Kıvama bağlı olarak, önce keçi peynirini bir çatalla ufalayın, daha sonra krema ve krema ile pürüzsüz olana kadar karıştırın. Otları karıştırın ve tuz ve karabiber ile iyice baharatlayın.

  • Fırını 230 ° ‘ye ısıtın (210 ° fanlı fırın). Hamur köftesini tarif edildiği gibi yuvarlayın, fırın tepsisine yayın ve ot kreması ile yayın. Kuşkonmazı (tercihen tavada) soğan ve diğer yağ ile karıştırın ve yassı yaylara yayın. Çok hafif tuzlayın ve kaba biberle öğütün. Tepsi başına fırında bulunan yassı yayları 12-15 dakika gevrek kahverengi olarak pişirin. Pişirdikten sonra kısa bir süre soğumaya bırakın (daha sonra en iyi tadı) ve isterseniz jambon ile doldurun.

  • Tarte flambée yeşil kuşkonmaz ile