• Unu büyük bir kaseye koyun, 1 çay kaşığı tuz serpin. Ortada bir oyuğa bastırın. Mayayı ufalayın ve 5 yemek kaşığı ılık su ile karıştırın. Biraz unla tozlayın, örtün ve çatlaklar oluşana kadar yaklaşık 15 dakika ılık bir yerde yükselmeye bırakın.

  • Un, maya partisi, yaklaşık 200 ml ılık su ve zeytinyağını hamur kancaları ile yaklaşık 5 dakika karıştırın, daha sonra elastik bir hamur oluşturmak için unlu çalışma yüzeyinde ellerinizle yaklaşık 5 dakika yoğurun. Hamuru dört parçaya bölün (her biri yaklaşık 180 g) ve her birini toplar halinde şekillendirin. Hafifçe unlu bir kaba koyun ve biraz un ekleyin. Streç filmle kaplı hamur toplarının yaklaşık 1 saat yükselmesine izin verin.

  • Tepesi için domates saplarını kesin. Domatesleri haşlayın, buz gibi suyla söndürün, cildi ve ikiye bölün, tohumları çıkarın ve domatesleri doğrayın. Kurutulmuş domatesleri bir elek içinde boşaltın, küçük parçalar halinde kesin ve taze domates küpleri ve 1 çorba kaşığı domates yağı ile kabaca püre haline getirin. Tuz, karabiber ve şekerle tatlandırın.

  • Alt rafta bir fırın tepsisi ile fırını 250 ° ‘ye önceden ısıtın. Kuşkonmazı yıkayın, alt üçüncü kısımdaki sapları soyun, odunsu uçları kesin. Kuşkonmaz uçlarını kesin, sapları çapraz olarak parçalara ayırın. Mozzarella peyniri boşaltın ve dilimler halinde kesin. Comté peynirini kabaca rendeleyin, Parmesan’ı ince rendeleyin.

  • Hamur toplarını içeriden dışarıya ince hamur köftesi (yaklaşık 25 cm) için pişirme kağıdı üzerine yuvarlayın, kenara düz basmayın. Pizzaları biraz domates sosu ile fırçalayın, her birini çeyrek kuşkonmaz parçası ve hafifçe tuz ve karabiber ile doldurun. Peynirleri üzerine yayın ve çam fıstığı serpin. Pizzaları 10-12 dakika fırında (aşağıda) tepside birbiri ardına pişirin.

  • Bu arada, fesleğen yıkayın ve kurulayın, yaprakları koparın ve ince şeritler halinde kesin. Bitmiş pizzaları fırından çıkarın, ½ yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve fesleğen serpin. Her pizzayı dört veya altı parçaya kesin ve hemen servis yapın.

  • Üç peynir kuşkonmaz pizza